Вперше за 800 років можна побачити “Вифлеємську зірку”

21 грудня Юпітер і Сатурн будуть максимально наближені один до одного і утворять в небі так звану “Вифлеємську зірку”. Це унікальне астрономічне явище можна буде спостерігати з будь-якої точки планети з 16 по 25 грудня 2020 року.

Такого події не було вже більше 800 років, але “Віфлеємська зірка” знову зійде на горизонті і, швидше за все, явище, подібне до цього, можна побачити єдиний раз в нашому житті.

Євангеліє розповідає, що яскраве світло цієї зорі на небі привело трьох волхвів до Ісуса Христа. І саме ця зірка стала символом Різдва. Однак що нам відомо про Вифлеємську зірку? Чи існувала вона насправді на зоряній карті неба? Що розповідає про Вифлеємську зірку Святе Письмо?

– З точки зору Церкви, Вифлеємська зірка була не природним астрономічним тілом, а скоріше, чудесним явищем, – пояснює протоієрей Петро Політило, завідувач кафедри Православної богословській академії (УПЦ КП). – Святий Іоан Золотоустий вважав, що зірка була особливою розумною “ангельською силою”. А деякі богослови вважають, що Вифлеємська зірка – це Святий Дух. Саме Він потім напоумив волхвів не повертатися з Вифлеєма до Ірода. Феофілакт Болгарський говорив про це так: “Почувши про зірку, не думай, що вона була одна з видимих нами: ні, то була божественна і ангельська сила, що з’явилася в образі зірки”.

Через те, що волхви вивчали зірки, Господь і привів їх за допомогою зірки до новонародженого Ісуса.

– А як пояснює це явище наука?

– Ймовірно, це була комета Галлея, яка, за математичними розрахунками, у 12 році до нашої ери подорожувала по земному небосхилу більше як два місяці – 63 дні, – каже Володимир Кажанов, астрофізик, науковий співробітник Харківського планетарію. – Саме комета могла сяяти вдень і вночі, як описано в Біблії. А Галлея – єдина короткоперіодична комета, яку добре видно неозброєним оком. До речі, її спостерігали вже 31 раз. І земляни зможуть побачити її ще раз – у середині 2061 року! 

– Яка ще зірка могла сяяти вдень?

– Відомий астроном XVI – ХVII століть Йоганнес Кеплер шляхом математичних розрахунків дійшов висновку, що у ймовірний рік Христового Різдва відбулося дуже рідкісне астрономічне явище – оптичне з’єднання планет Юпітера, Сатурна та Марса. Це буває раз на понад тисячу років.

Зазначу, саме ця версія найбільш імпонує сучасним астрофізикам. Коли вони на комп’ютері, так би мовити, створювали таке планетарне поєднання, на небесній сфері воно виглядало як суперзірка. Вона може сяяти настільки яскраво, що навіть денне світло Сонця її не затьмарює.

– Які ще версії існують?

– Одна з останніх належить австралiйському астроному Дейву Ренеке, який заявив, що поява понад 2000 рокiв тому яскравого небесного об’єкта, який назвали Вифлеємською зiркою, могла бути результатом зближення на небосхилi Венери та Юпiтера. За допомогою комп’ютера астроном розрахував, що це сталося 17 червня, а не 25 грудня чи 7 сiчня 749 року від заснування Рима.

Тож для науки існування Вифлеємської зірки наразі залишається спірним. Зрештою, можливо, і не потрібно наукового підтвердження цього явища. Священні писання сповнені глибоких образів. І один з них – Вифлеємська зоря. Вона зникла з неба, коли виконала своє призначення.

За словами фахівців, Юпітер яскравіше будь-яких інших небесних тіл, а Сатурн не відрізняється яскравістю, але буде помітний завдяки золотому «світінню». Сатурн розташований на схід від Юпітера.

Вчені зазначають, що останній раз “Віфлеємську зірку” бачили на Землі в 1226 році. Цього разу явище проявиться в день зимового сонцестояння – за чотири дні до католицького Різдва.

Рекомендовані статті